Jste lékař, dentista, veterinář, klinika či domov pro seniory apod? Využijte slevu až 15% a speciální akce pro profesionály. Zaregistrujte se na našem e-shopu
a zašlete nám Vaše IČO na e-mail obchod@medicross.cz nebo zavolejte na tel.: 602 303 100. My se Vám ozveme a nastavíme Vaši trvalou individuální slevu.

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
04.08.2021
Kontejnery na kontaminovaný odpad
Nově jsme zařadili do sortimentu kontejnery na kontaminovaný odpad. V nabídce je široká škála objemů. V případě, že jste ZDE nanalezli požadovaný obje... číst celé
09.06.2020
Nově v nabídce sterilizační obaly, testy a indikátory
Nově jsme pro Vás zařadili do sortimentu kvalitní sterilizační obaly ( ploché i skládané role a sáčky, včetně samolepících) a testy sterilizace Veške... číst celé
01.10.2019
Injekční technika Becton Dickinson v nabídce od 1.10.2019
Od 1.10.2019 jsme pro Vás zařadili do sortimentu kvalitní injekční techniku Becton Dickinson (BD). BD je globální společností zabývající se zdravotni... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, informace o dostupnosti zboží a cenové akce !

Můžete se kdykoli z odběru Newsletterů odhlásit. 

Sledujte nás na Facebooku
  1. Úvod
  2. ČLÁNKY
  3. Jednorázové zdravot. materiály

Důvody přechodu na jednorázové zdravotnické materiály

Při rozhodování mezi opakovaně použitelnými zdravotnickými prostředky a jednorázovými zdravotnickými prostředky musí zdravotničtí pracovníci zvážit výhody a nevýhody každého z nich. Pro začátečníky zahrnují zdravotnická zařízení také širokou škálu kategorií. Ať už jsou zdravotnické prostředky určeny k jednorázovému použití nebo opakovaně použitelné položky, může to být jakékoli zařízení nebo část zařízení nebo nástroj se zdravotnickými aplikacemi, určené a používané pro hodnocení, monitorování, diagnostiku a léčbu pacientů.

Co jsou to zdravotnické prostředky pro jedno použití?

Zařízení na jedno použití jsou zařízení, která se používají u jednoho pacienta pouze během jedné procedury a poté se zlikvidují. Opakovaně použitelné zdravotnické prostředky jsou ty, které vyžadují přepracování po proceduře, jako je čištění, dezinfekce a sterilizace. Při výběru jednorázového předmětu, nebo opakovaně použitelného zdravotnického prostředku by měl být faktor číslo jedna, který je třeba zvážit, veden jakýmkoli rizikem pro bezpečnost pacienta. Kromě takových rizik, jako je kontaminace a infekce. Další faktory, které je třeba zvážit, jsou dopady na životní prostředí, nákladová efektivita a úspora času.

Co je jednorázové zdravotnické vybavení

Není pochyb o tom, že v průběhu let dochází k přechodu na jednorázové zdravotnické potřeby a zdravotnické prostředky pro jedno použití a tento trend se pravděpodobně zvýší. Infekce spojené se zdravotní péčí (HAI) jsou skutečnou hrozbou pro pacienty a mohou být velmi nákladné pro nemocnice a kliniky a mohou být vystaveny pojistným nárokům.Opakovaně použitelné zdravotnické prostředky vždy nesly určitý stupeň rizika křížové kontaminace, infekcí v místě chirurgického zákroku a HAI - mnohem vyšší než jednorázové zdravotnické prostředky. Operace a postupy s opakovaně použitelnými zdravotnickými prostředky vystavují pacienty zbytečnému riziku. Zařízení na jedno použití jsou sterilizované, individuálně balené, jednorázové nástroje, které nepředstavují žádné riziko, které nástroje pro opakované použití představují. To je hlavní důvod, proč došlo k posunu v používání zdravotnických prostředků pro jedno použití a jednorázového zdravotnického materiálu.

Zvážení výhod a nevýhod: Jednorázové zdravotnické potřeby vs. opakovaně použitelné zdravotnické prostředky

Nejvýznamnějším problémem zdravotnických prostředků na jedno použití a jednorázového spotřebního materiálu je nárůst biomedicínského odpadu a souvisejících environmentálních problémů. Likvidace biomedicínského odpadu - dodávek, materiálů a zařízení kontaminovaných krví, tělními tekutinami, sekrecemi nebo exkrecemi - se musí řídit určitými protokoly. Biomedicínský odpad je považován za nebezpečný odpad a jeho nesprávná likvidace může způsobit křížovou kontaminaci a HAI.  Celosvětově zdravotnická zařízení - nemocnice, kliniky, laboratoře, ordinace lékaře - produkují téměř 2 miliardy tun biomedicínského odpadu ročně.

Zdravotní odpad je rozhodujícím faktorem při zvažování použití zdravotnických prostředků pro jedno použití oproti opakovaně použitelnými zdravotnickým prostředkům. Protože tyto odpady jsou považovány za nepřátelská vůči životnímu prostředí, tak se stále vynakládá značné úsilí při hledání  řešení tohoto problému. Některé společnosti nabízejí biologicky rozložitelná plastová zařízení. Nákladově efektivnějším řešením problému s odpadem je recyklace jednorázových nástrojů. Jednorázové výrobky vyrobené z termoplastu nabízejí životaschopné řešení šetrné k životnímu prostředí, protože je lze snadno recyklovat.

Nástroje pro opětovné použití mají navíc svůj vlastní soubor environmentálních otázek, které je třeba řešit. Dekontaminace a sterilizace spotřebují velké množství vody, detergentů, chemických dezinfekčních prostředků, specializovaných čisticích zařízení, výroby páry a elektřiny pro přepracování zdravotnických prostředků pro opětovné použití. Dopad těchto detergentů a dezinfekčních prostředků na životní prostředí představuje ekologické problémy a energie k jejich čištění je velmi nákladná.

Celkově se jedná o velmi nákladný proces na opakované použití zdravotnického prostředku. Zabere to čas a sčítají se „skryté“ náklady spojené s opakovaně použitelnými zdravotnickými prostředky. Běžné náklady na přepracování zdravotnických prostředků zahrnují čistící prostředky, personál a školení personálu, vybavení, dekontaminaci nebo sterilizaci, opravy a výměnu, sledování a účetnictví a další související údržbu. Zařízení na jedno použití jsou dodávána a připravena k okamžitému použití a při přepracování se nestráví žádný čas. Je to další důvod, proč se zdravotnické prostředky pro jedno použití stávají atraktivní alternativou k opakovaně použitelným zařízením.

Zdravotnické potřeby pro jedno použití: bezpečnější, úspora času a nákladově efektivní

Při zvažování výhod a nevýhod nákupu a používání jednorázového zdravotnického materiálu nebo jednorázových zdravotnických prostředků oproti opakovaně použitelným zdravotnickým zařízením je faktorem číslo jedna ochrana pacientů. V tomto ohledu nabízejí zdravotnické prostředky pro jedno použití větší ochranu než zdravotnické prostředky pro opakované použití. Výhody zdravotnických prostředků pro jedno použití - žádné riziko HAI z produktu, okamžité použití a snižování ekologické zátěže - se ukázaly být nákladově efektivnější a časově úspornější než opakovaně použitelné zařízení a materiály. Přestože stále existuje místo pro opakovaně použitelné prostředky v lékařské praxi a ve zdravotnictví, trend v používání zdravotnických prostředků na jedno použití a jednorázového zdravotnického materiálu se bude i nadále rozšiřovat, protože novější, efektivnější technologický pokrok ve výrobě přispívá k výrobě kvalitnějších nástrojů za nižší náklady.

Nepropásněte novinky, informace o dostupnosti zboží a cenové akce !
Můžete se kdykoli z odběru Newsletterů odhlásit. 
Adresa skladu

Pro osobní vyzvednutí zboží:

Předvrší 846

Ostrava - Krásné Pole

725 26

 

Kde nás najdete

Sídlo společnosti:

Chopinova 523/10

Ostrava

702 00

 

 

Kontakty
Logo
(Po-Pá, 8-16 hod.)
coypyright © 2019 medicross.cz
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz