Jste lékař, dentista, veterinář, klinika, či domov pro seniory? Využijte náš speciální program pro profesionály v oboru zdravotnictví a získejte přístup ke slevám, speciálním akcím a informacím pro zdravotníky!!! Zaregistrujte se na našem e-shopu ZDE  a následně nám zašlete vaše IČO na email obchod@medicross.cz ( do předmětu emailu uveďte (''Sleva - profi'') a my vám nastavíme vaši trvalou individuální slevu na veškeré nákupy.

Zabraňuje nošení chirurgické masky nakažení chřipkou?

Chřipková sezóna 2018–2019 sice nemusí být tak závažná jako v loňském roce, ale chřipka není nikdy bez rizika. Chřipka, která je již „rozšířená“ ve 36 státech, si dosud vyžádala životy nejméně 22 dětí (a mnoha dospělých). Obzvláště znepokojující je skutečnost, že chřipkový virus nevyžaduje kýchání nebo kašel, může se šířit jednoduše dýcháním.

Výsledek obrázku pro wearing face mask in public

Předcházet nakažení chřipkou můžeme důkladnou hygienou, mytím rukou, apod.. Nyní, někteří lidé posouvají prevenci o krok dále, oblékají si chirurgické masky a to z důvodu vlastní ochrany před nakažením, tak i zabránění šíření chřipky, kterou již mají. Uživatelé masky dokonce hrdě zveřejňují své obrázky pod #flumask na Instagramu.

Ale je oparvdu používaní masky chytrou strategií nebo pouze přehnanou reakcí na ,,chřipkový strach"?

"Ano, chirurgická maska ​​může pomoci zabránit chřipce," říká MUDr. S.Mossad, specialista na infekční choroby na klinice Cleveland. "Chřipka je přenášena ve vzduchových kapičkách, takže maska ​​ mechanicky zabrání viru chřipky v napadeníní jiných lidí." Funguje to obousměrně, říká Dr. Mossad, zabraňuje přenosu viru chřipky na ostatní a chrání nositele masky před infekcí.

Chirurgické masky, které zabraňují chřipce, lze zakoupit jak v lékárnách, tak i online a nemusí být nikterak drahé, aby vám pomohly. "Jednoduchá jednorázová maska ​​je dostačující, ujistěte se, že je na obalu uvedeno, že chrání před částicemi ve vzduchu," říká MUDr. Susan Besser, lékařka rodinného lékařství z Mercy Personal Physicians v Overlea v Baltimoru. "Jednorázové jsou nejlepší a po každém použití byste měli masku zlikvidovat," říká Dr. Besser. "Pokud maska ​​zvlhne - účinnost jejího ochranného účinku se sníží."

Pamatujte, že maska ​​není 100% účinná a měla by doplňovat, nikoli nahrazovat jiné ochranné strategie. Pokud máte chřipku, tak první, co můžete udělat, abyste se vyhnuli jejímu rozšíření na ostatní, je zůstat doma, poznamenává Dr. Besser. Mytí rukou, zakrývání nosu a úst, když kašlete nebo kýcháte (záhybem ruky, nikoli rukou), je stále základní prevencí.

Zatímco chirurgická maska ​​je obecně solidní strategií v boji proti chřipce, pokud jste naprosto zdravý a jednoduše hledáte klid mysli, odborníci nejsou zcela zajedno, pokud jde o nutnost přidání masky do rutinního vyhýbání se chřipce. .

"Myslím, že nosit masku po celou dobu na veřejných místech, aby se zabránilo přenosu chřipky, se nedoporučuje pro velkou většinu populace," říká Dr. Mossad. Na druhé straně by pacienti s oslabeným imunitním systémem (v důsledku nemoci, užívání léků nebo po transplantacích) měli mít vždy po ruce masku, pokud se ocitnou v prostoru s větší koncentrací lidí, například v MHD, nákupních centrech, apod.

Dr. Besser souhlasí: „Můj osobní názor je, že masky pro zdravé jedince jsou více nepříjemné než užitečné. Pokud skutečně používáte masku pro ochranu nebo prevenci, museli byste ji nosit prakticky 24/7, abyste se vyhnuli jakémukoli možnému nakažení. Ale pokud jste akutně nemocní, použijte prosím masku. Pomůžete ostatním udržet si zdraví a vyhnout se šíření chřipky. “

Rychlost dodání
Expedujeme do 24h od objednání
Individuální přístup
S každým zákazníkem se domluvíme, každý problém vyřešíme
Zkušenost
Jsme na trhu již od roku 2004
Slevy pro zdravotníky
Lékařům a zdravotnickým zařízením nabízíme speciální ceny
Medicross s.r.o.
Chopinova 523/10
702 00 Ostrava
Česká Republika
IČO: 26845890
DIČ: CZ26845890
Mastercard
Visa
Comgate
ApplePay
Čeština
cz
Slovak
sk
EUR